Харчування і здоров’я

Всім привіт! Сьогодні ми продовжуємо говорити про здорове харчування. Рівно тиждень тому 16 жовтня ми відзначали Всесвітній день здорового харчування.

- Як ви думаєте, чому в світі виникла така потреба - започаткувати Всесвітній день здорового харчування? 

 Харчування - це наша базова потреба, вона задовольняється людиною передусім, тому що людські потреби в їжі й воді постійні, й недарма тиждень тому ми розповсюджували хештег під час участі у флеш-мобі  до Всесвітнього дня здорового харчування #МиЄтеЩоМиЇмо 

Саме так, те, що ми їмо, впливає на наше фізичне, емоційне, інтелектуальне і навіть соціальне благополуччя.

- Яким чином харчування впливає на наше соціальне благополуччя?

Окрім харчування, для повноцінного існування наш організм має потребу у  воді.  Вода є другим, після кисню, найважливішим елементом життя людини на Землі. Все живе навколо більше ніж на половину складається з води. Вода є також однією з головних складових людського організму. Подивіться на малюнок: 


наш мозок на 73% складається з води, легені — на 83%, шкіра — на 64%. Вода міститься навіть в кістках (близько 31%). Тож, організм людини на 75% складається з води і постійно її виводить. Для поновлення запасів води треба щодня випивати 6-8 склянок, вода просто необхідна для нормальної життєдіяльності всього організму, крім того,  щоб зберегти на довгі роки не тільки красу і сяйво шкіри, але і ясність думки, гостроту розуму, пружність м’язів!

     Щоб жити, рухатися, рости і розвиватися, людям необхідні поживні речовини вуглеводи, білки, жири, вітаміни і мінеральні речовини. Давайте розглянемо, в яких продуктах містяться всі необхідні для організму людини поживні речовини та за що вони відповідають: 


 - А для чого нам потрібні вітаміни й мінеральні речовини? (Знайдіть інформацію на стор. 33- 35 нашого підручника). 

Важливими характеристиками продуктів є їх харчова та енергетична цінність. 

Харчова (поживна) цінність — це співвідношення білків, жирів, вуглеводів, вітамінів та мінеральних речовин, що містяться у 100 г продукту. 

Людям необхідне збалансоване харчування, яке забезпечує організм усіма поживними речовинами.

Енергетична цінність (калорійність) — характеристика, що вказує на енергетичні властивості продукту. Вона вимірюється в калоріях (кал) або кілокалоріях (ккал). 

Деякі продукти, наприклад цукор, мають високу калорійність і низьку поживну цінність. Інші, навпаки, є низькокалорійними, але такими, що мають високу харчову цінність. Це, наприклад, свіжі овочі, фрукти, морепродукти. Подивіться, яку енергетичну цінність і які вітаміни містяться у звичайних стравах, які ми вживаємо майже не щодня: 

Якщо людина споживає недостатньо калорій, вона починає втрачати вагу. І навпаки, дуже висока калорійність харчового раціону призводить до збільшення маси тіла. Тому важливо споживати стільки калорій, скільки витрачаєш. 

Підліток потребує на 0,5 кг більше поживних ре­човин, ніж дорослий.

- Як ви думаєте, чому підліток має отримувати  більше поживних речовин, ніж доросла людина? 

Здоровій  дитині 11-13 років необхідно приблизно 2500 ккал на день для забез­печення організму енергією.
   Щоденна добова потреба підлітків 11-13 років:
 у білках - 90-100 г, 
жирах - 90-100 г, 
вуглеводах - 380-400 г. 
 
Прочитайте самостійно на сторінці 36 про особливості харчування підлітків.


   Сподіваюся, що ви були уважними під час уроку і все, що ми сьогодні розглядали,  зрозуміло. 

Тож, пропоную перевірити свої знання й вміння мислити! 

На вас чекає самостійна робота.

Переходьте за посиланням, будьте уважні та дотримуйтеся інструкцій

Нагорода - оцінка з сьогоднішньої теми. 

Успіхів!



Немає коментарів:

Дописати коментар