09.05 Соціально-політичні та військові НС. Джерела небезпечних ситуацій у воєнний час.

Вітаю на уроці! 


1. Дайте відповіді на питання:
- Яку надзвичайну ситуацію називають "соціально-політичною" НС? Наведіть приклади
- Яку надзвичайну ситуацію називають "надзвичайна ситуація військового характеру"? Наведіть приклади.



   Сьогоднішнє життя сучасної України та  умови, в яких ми з вами опинилися, красномовно ілюструють ознаки цих надзвичайних ситуацій та наслідки, які ми маємо для кожного громадянина України, для окремої родини, міста, області, для економічного, соціального, політичного, екологічного стану країни. Ми бачимо ці страшні руйнування власних мрій, власних доль, власних домівок. А скільки життів унесла вже вона!
   Війна, яку розв'язала росія проти нашої країни,  нікого не залишила осторонь, вона торкнулася кожного з нас, або ще торкнеться...
      Саме зараз російські війська методично руйнують наше місто, в Лисичанську майже не залишилося непошкоджених домівок, а декому з нас вже нікуди повертатися. 
    3 квітня руськіє зруйнували й випалили наш "Гарант"... Дуже болить дивитися на зруйновані стіни, випалені кабінети, де нещодавно ми разом зустрічалися і навчалися. А вони сьогодні святкують перемогу, в них знов чергове побєдобєсіє. Вони там  кажуть: "Можем павтаріть!", Інтернет заполонили фоточки дітей в солдатських уніформах і молоді з літерою Z. Страшна дика нація... Огидні й потворні цінності, на яких зростає ціле покоління  готових вбивати й нищити. 
      Ми маємо встояти, маємо вижити, маємо перемогти, "щоб ніколи знову!" і щоб їхнє "Можем павтаріть!" знову не прийшло на нашу землю через 5,10 років. 
   


Джерела небезпечних ситуацій у воєнний час. 

1. Першим і самим небезпечним джерелом військової надзвичайної ситуації є зброя. 
Виділяють такі види зброї:
1) зброя масового ураження, яка в свою чергу розділяється на 
а) ядерну; 
б) хімічну;
 в) біологічну. 
Вся ця зброя веде до масового ураження населення на великих територіях, а при ядерному ударі і до значних руйнацій.
2) звичайна зброя, яка застосовується при локальних і широкомасштабних бойових діях. Розрізняють багато видів звичайної зброї, але вся вона застосовується для знищення людей та матеріальних об’єктів. Наприклад, при застосуванні системи залпового вогню на площі близько 13 га будуть знищені всі споруди і майже 82% живої сили ворога.
3) засоби радіоелектронної боротьби, які не ведуть до знищення споруд, але надзвичайно шкідливі для людини.

2. Наступне джерело - антисанітарна обстановка під час ведення бойових дій.
По-перше, це велика кількість загиблих, яких не завжди можна поховати (наприклад, у містах ведення інтенсивних бойових дій). По-друге, порушується нормальна робота комунальних служб міст, що призводить до погіршення якості води, перебоїв в роботі каналізаційної системи та ін. Також завжди спостерігається ріст популяції гризунів й інших тварин, які є переносниками хвороб. Слід відзначити можливу нестачу медичних препаратів і медичних інструментів та недостатнє медичне обслуговування. Отже, створюється сприятлива ситуація для виникнення епідемій, особливо в теплі місяці. Багато людей можуть потерпати від звичайних хвороб, що не зможуть ефективно лікуватися в умовах воєнного часу.

3. Ще одне джерело -  складна екологічна та техногенна обстановка. Треба враховувати, що сучасна війна не обходиться без значних руйнувань, які самі по собі являють загрозу життю людини і зазвичай супроводжуються пожежами.

Наша країна перебуває у стані війни з російською армією. І територія сходу країни стала військовим полігоном. Тож, територія, на якій ми з вами живемо - це майже територія біля лінії фронту. І, залежно від ситуації, вона дуже швидко може зміститися в той чи інший бік. Ще одним важливим небезпечним чинником, і наш регіон не виключення, являється розташування в зоні проведення військових дій небезпечних об'єктів. 

Серед безлічі об’єктів економіки (об’єктів господарської діяльності — ОГД) виділяють певну групу об’єктів, які за певних обставин можуть створити реальну загрозу виникнення виробничої аварії. Найчастіше це об’єкти, на яких використовуються або виготовляються, переробляються, зберігаються чи транспортуються небезпечні речовини або біологічні препарати. Такі ОГД називають потенційно небезпечними об’єктами (ПНО).
Небезпечними речовинами для цих об’єктів визначають хімічні, токсичні, вибухові, окиснювальні, горючі речовини, біологічні агенти та речовини біологічного походження, які становлять небезпеку для життя і здоров’я людей та довкілля.

Усі небезпечні речовини, що можуть обертатися на ПНО, за їх властивостями поділяються на 7 категорій:

♦ горючі (займисті) гази;
♦ горючі рідини;
♦ горючі рідини, перегріті під тиском;
♦ вибухові речовини;
♦ речовини-окисники;
♦ високотоксичні та токсичні речовини;
♦ речовини, які становлять небезпеку для довкілля.

За видом небезпечних речовин, що їх використовують у виробничому процесі, ПНО поділяють на:

♦ вибухопожежонебезпечні (ВНО);
♦ хімічно небезпечні (ХНО);
♦ радіаційно небезпечні (РНО).
За функціональними ознаками ПНО поділяють на гідротехнічні споруди, об’єкти енергетики, транспортні комунікації та ін. 
До ВНО відносять підприємства і виробництва, що виробляють, використовують, зберігають або транспортують речовини, здатні горіти і вибухати. Типовими представниками пожежонебезпечних об’єктів є деревообробні підприємства, склади і бази горючих матеріалів та ін.

 Завдання 2.
 Визнач (перерахуй) небезпеки й наслідки, завдаються зараз нашому регіону й нашому місту у зв'язку з війною росії (які можуть вони нести населенню, ступінь  матеріальних збитків у разі аварії, вибуху, пожежі тощо на  підприємствах та інших об'єктах інфраструктури). Обґрунтуй свою відповідь, зроби власний висновок до ситуації, що склалася.

Немає коментарів:

Дописати коментар